Porady prawne. Szkody łowieckie.

Szanowni Państwo,
poniższe pytania i udzielone odpowiedzi nie ograniczają się do jednego zagadnienia, a ich wielowątkowość przyporządkowana może być różnej tematyce. Nadmieniamy, iż strona ma charakter informacyjny. Aktualny stan prawny może się różnić.
W celu uzyskania szerszej informacji prosimy o kontakt z naszą kancelarią. Materiał objęty jest prawami autorskimi.

Wojciech Lignowski
radca prawny

     

Pytanie: Zgłosiłem do koła łowieckiego szkodę w uprawie buraków. Koło oszacowało szkodę, wypłaciło nawet część pieniędzy, lecz po jakimś czasie zażądali zwrotu części z nich, podając, że błędnie została oszacowana wielkość uprawy. Koło podało, że wielkość uprawy w protokole jest większa niż powierzchnia działki, na której zgłosiłem szkodę. W rzeczywistości szkoda została oszacowana prawidłowo, a to ja popełniłem błąd w numerze działki podanym w zawiadomieniu o szkodzie. Czy koło może uchylić się od wypłaty odszkodowania na tej podstawie?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy – Prawo łowieckie dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego ma obowiązek wynagrodzenia szkód wyrządzonych w uprawach lub plonach rolnych przez dziki, jelenie, łosie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania. W celu ustalenia wysokości odszkodowania dzierżawca (koło łowieckie) lub zarządca obwodu przeprowadza oględziny i szacowanie szkody. Prawodawca normując proces likwidacji szkód łowieckich nałożył na rolnika obowiązek terminowego powiadomienia o szkodzie. W § 1 ust. 2 rozporządzenia do Prawa łowieckiego (Dz. U. z 2010 r. Nr 45, poz. 272) ustalono, że właściciel lub posiadacz gruntu, na którym powstała szkoda, zgłasza szkodę na piśmie przedstawicielowi koła w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia, a w przypadku szkód wyrządzonych w sadach – w terminie 14 dni od dnia jej powstania z jednoczesnym określeniem liczby uszkodzonych drzew. Koło łowieckie ma obowiązek powiadomić gminę o upoważnionej osobie do odbierania w imieniu koła zawiadomień o szkodach, zatem w razie braku wiedzy komu zgłosić szkodę, należy zwrócić się do gminy o podanie danych adresowych przedstawiciela koła. Podobnie rzecz się ma z obowiązkiem poinformowania koła o terminie planowanego sprzętu uszkodzonej uprawy, czego należy dokonać pisemnie w terminie 7 dni przed zamierzonym sprzętem (§ 4 ust. 3 rozporządzenia). Należy zauważyć, że ani ustawa ani rozporządzenie nie regulują szczegółowo kwestii jak ma wyglądać zgłoszenie oraz jakie informacje mają być w nim zawarte. Pewnym jest, że obowiązuje forma pisemna oraz, że należy poinformować o szkodzie w takim stopniu, ażeby koło miało możliwość identyfikacji zgłaszającego, jego adresu oraz położenia uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego. W szczególności poszkodowany rolnik nie ma obowiązku wskazywania numerów działek, na których doszło do wyrządzenia szkody. Istotnym jest jej położenie, a nie numer ewidencyjny, wobec czego błąd popełniony przy zgłoszeniu szkody polegający na błędnym wpisaniu numeru działki, na którym doszło do szkody łowieckiej, nie może przekładać się na zwolnienie koła łowieckiego z obowiązku zapłaty odszkodowania. Poza tym koło łowieckie, o ile uzna, że zgłoszenie zawiera braki uniemożliwiające mu przeprowadzenie oględzin lub szacowania, winno niezwłocznie wezwać do jego uzupełnienia, o ile wynika to z przepisów ustawy lub rozporządzenia. W konsekwencji to czynności przeprowadzone w trakcie szacowania i oględzin mają decydujące znaczenie dla ustalenia rozmiarów szkody, ustalenia gatunku zwierzyny, wysokości odszkodowania itp. Stąd też, nawet jeśli doszło do błędnego podania numeru działki, a szacowanie i oględziny odbyły się na działce, na której faktycznie zaistniała szkoda, a w ich toku przedstawiciele koła łowieckiego ustalili wszystkie wymagane prawem dane, w tym wyliczyli wartość odszkodowania, to nie ma podstaw prawnych do uniknięcia wypłaty na Pana rzecz oznaczonej kwoty.